חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

וינה מדריך למטייל הישראלי

וינה מדריך למטייל

בירת אוסטריה והעיר הגדולה והחשובה בה. היא עיר של תרבות, השכלה ואוכל משובח. העיר היושבת על נהר הדנובה היא ביתם של יותר ממיליון תושבים וחצי. וינה מחולקת ל-24 רובעים, יש בה 800 גנים, 80 מוזיאונים, ואתרי תיירות רבים ומגוונים, מה שהופך אותה לאחד המקומות האטרקטיביים באירופה.
וינה נבנתה על ידי הרומאים כעיר ספר בשם קסטרום וינדובה, "עיר לבנה". עד לפני כ-150 שנה היתה העיר העתיקה מוקפת חומה, שהגנה במאה ה-17 על העיר מפני התורכים, שהגיעו עד שעריה ולא הצליחו לכבשה. הקיסר פרנץ יוזף הפך אותה למרכז העולם, בניצוחו נמחקה החומה ונסלל כביש הטבעת (Ring) אותו מעטרים בנייני פאר: האופרה, העירייה, מוזיאונים, ארמון, גנים ועוד. מעגל נוסף הנקרא גירטל, החגורה, שנבנתה סביב השכונות במקום שבעבר היו הביצורים.
וינה היתה בירת בית הבסבורג ששלטו בה מאות שנים, עד שהגיעה האימפריה לקיצה בסוף מלחמת העולם הראשונה. בשנת 1938 קיבלו הוינאים בתרועות ובדגלים את היטלר. במלחמת העולם השניה הופצצה וינה קשות, ובסיומה חולקה העיר בין ארבעת צבאות בנות הברית. רק ב-1955 עזבו הצבאות את העיר, והוכרזה בה עצמאות ונייטרליות.

בתי הקפה

למרות שוינה היתה מרכז תרבותי, ולמרות שאוסטריה שלטה על עמים רבים, האוכל נשאר כשהיה: לא מסובך ולא מתוחכם, אך מבוסס על מוצרים טובים. דברי המאפה הידועים ביותר הם עוגת זאכר, השטרודלים, והקפה, שהפך בוינה לאמנות. בעיר עשרות סוגי קפה בבתי קפה המצויים בכל פינה. הקפה הגיע לוינה כמורשת מהתורכים. האם היה זה מרגל שקיבל תשלום בפולי קפה, או סוחר חכם שקנה מהתורכים הבורחים את הפולים? לסיפור כמה גרסאות. מה שידוע הוא שהתורכים עזבו את שערי וינה ב-1683, ושנתיים אחר כך נפתח בית הקפה הראשון בוינה.
בתי הקפה הפכו למוסד פופולרי, כל המי ומי הגיעו לראות ולהיראות. לכאן באו לקרוא עיתונים, לכאן באו אנשי הרוח לקיים דיונים, לכאן באים לבלות ערב עם ידידים או לבוקר נעים של שקט. נאמר שהוינאים יושבים בבית הקפה בממוצע שלוש שעות בכל ביקור. הכנת הקפה בוינה הפכה לאמנות, יש עשרות סוגים באלפי בתי קפה, שרבים מהם מתגאים בהיסטוריה בת עשרות שנים. תיירים המגיעים לוינה, שומה עליהם לאכול שניצל וינאי, עוגת זאכר, ולשבת לבילוי בבית קפה.

אטרקציות / סיורים / פעילויות / הופעות בוינה

אטרקציות

מצבה לזכר נפגעי הפשיזם – Mahnmal gegen Krieg und Faschism

בכיכר אלברטינה (Albertinaplatz), מאחורי בניין האופרה המפורסם, ניצבת מצבה לזכר קורבנות הפשיזם. המצבה הוקמה ב-1985 על ידי האמן האוסטרי אלפרד הרדליצ'ה (Alfred Hrdlicka). המצבה מורכבת משני עמודי שיש לבנים שעליהם חרוטות דמויות המשקפות את הסבל. אנו הישראלים מתרכזים באופן טבעי בדמות הרוכנת שלמרגלות העמודים: יהודי המנקה את הרחוב במברשת שיניים. דמות היהודי גרמה לאי נחת רבה, בלשון המעטה, לתושבי העיר. רבים מהם ודאי זכרו את התקופה השחורה בה הם עמדו וצפו בשמחה בהתעללות המשפילה. על גב הפסל מונחת גדר תיל שלא תוכננה במקור אך נוספה כדי למנוע ישיבה על גבו.

קתדרלת סטפן הקדוש – Stephansdom

קתדרלה גותית גדולה ומרשימה מימי הביניים, שמגדליה היפים נראים למרחוק. בתוך הקתדרלה יש פסלים, ציורים ואולמות קבורה (קטקומבות). אפשר לקחת סיורים בשעות קבועות.

כתובת
Stephansplaz
טלפון
+(43)-1-515523526

פארק השעשועים העירוני – Wurstelprater

מהמקומות האהובים ביותר בוינה הוא פארק השעשועים של הגן העירוני, שסמלו המוכר בעיר הוא הדמות הסיניה הענקית. בפארק יש אטרקציות רבות לילדים, והחביבה ביותר היא הגלגל-הענק ריזנראד (Reisenrad), שהתפרסם בסרטים רבים, ונחשב לאחד מסמליה של העיר. הגלגל הוקם לפני מעל מאה שנה, לכבוד חגיגות היובל למלוכתו של הקיסר פרנץ יוזף הראשון, ולמרות שהקיסר כבר לא יעלה לראשו לצפות על העיר, התיירים מוזמנים לעשות כן בשמחה.

בית הקונצרטים של וינה – Wiener Konzerthaus

בניין מאוחר יחסית, מראשית המאה ה-20, ובו מבצעות הפילהרמונית של אוסטריה ולהקות אחרות את מיטב היצירות האוסטריות, בדגש על יצירותיו של מוצארט, בנה המועדף של העיר (שנולד בכלל בזלצבורג). הבניין מחולק לשלושה אולמות שונים, ואפשר לערוך בו קונצרטים מקבילים, בשל הבידוד המושלם שלהם.

האופרה המלכותית של וינה – Wiener Staatsoper

בית האופרה הגדול במדינה, שנבנה עבור ארמון הקיסק בשנת 1887. מציגים בו אופרות של ורדי, שטראוס ועוד. סימן ההיכר המיוחד שלו הוא הכיפה הירוקה.

כתובת
Opernring 2
טלפון
+(43)-1-514442250

התיאטרון העירוני – Burghtheater

התיאטרון מרכזי והמרשים של וינה, ואחד התיאטראות דוברי הגרמנית החשובים בעולם נבנה, כמו אתרים רבים אחרים בעיר, בתקופת השושלת ההאבסבורגית. הוא עוצב ותוכנן על ידי גודפריד שמפיר (Gottfried Semper), ובנייתו הסתיימה בשנת 1888. בהעלאת המחזה הראשון התברר החסרון הגדול שלו, האקוסטיקה הגרועה (שלא תוקנה עד היום). מומלץ להיכנס אליו ולהתרשם מהאולם ומשלושת קומותיו, ולראות את תמונות השחקנים הידועים והמפורסמים שהתארחו בו מאז היווסדו, שחלקם קיבלו תואר אבירות בתקופה שלטון האוסטרו-הונגרי.

כתובת
מול בניין העיריה.
טלפון
+(43)-1-51444

בית הספר הספרדי לרכיבה – Spanische Hofreitschule

אחד הסמלים של וינה הוא בית הספר לרכיבה, שהוקם בשנת 1572, בימי האימפריה האוסטרו-הונגרית, ומתמחה בסוסי ליפיצאן (Lipizzan), שהיו ועודם מסוסי הרכיבה הטובים בעולם (ערביים, איטלקיים וספרדיים). בעבר היו הסוסים מיובאים בעיקר מספרד, ומכאן השם, אך כיום מגדלים אותם בכל רחבי אירופה, ובעיקר בצפון איטליה. אמנם סוסים לא משמשים כיום בחיי היומיום, כמו בזמן האימפריה, אך אמנות הרכיבה חיה ובועטת, ויפה להתרשם מהרוכבים בבית הספר. ניתן לערוך סיור בבית הספר, ולצפות בתצוגה בת שעה וחצי של רכיבה ופעלולים שונים.

טלפון
+(43)-1-5339031

הארמון המלכותי הופבורג – Hofburg

ארמון החורף הזה היה ביתה של שושלת האבסבורג המפורסמת, ששלטה בממלכה האוסטרו-הונגרית מעל מאה שנה, עד מלחמת העולם הראשונה. כיום משמש הארמון כמעונו הרשמי של נשיא אוסטריה, במעין ניסיון להמשיך את השושלות המפוארת אל העתיד. כיום ניתן לערוך סיורים בארמון בעקבות ההיסטוריה המפוארת שלו, או לערוך בו פגישות דיפלומטיות רשמיות, ואפילו חתונות, אם יש לכם מספיק מטילי זהב בארנקכם.

כתובת
Heldenplatz, P.O. Box 113
1014 Wien, Österreich
טלפון
+(43)-1-5873666
פקס
+(43)-1-5356426
דוא"ל
vienna@hofburg.com

קוגלמוגל – Kugelmugel

הזייה של משוגע, שהפכה לאתר תיירות חביב למדי בפארק של וינה. ב-1984 החליט האמן ארווין ליפבורגר כי הוא מקים לעצמו מדינה נפרדת בתחומי הפארק. הוא בנה מבנה כדורי, גידר אותו בתיל, וקבע שלט בחזית, "הרפובליקה של קוגלוגל". האזרח ליפבורגר הפסיק לשלם את מיסי המדינה, ואף הדפיס לעצמו בולים מיוחדים, ורק התערבות מיוחדת של נשיא אוסטריה מנעה ממנו ללכת לכלא.

כתובת
Anti-Fascism Square 1

מקהלת הילדים של וינה – Wiener Sangerknaben

מקהלת הילדים, מסמליה הלאומיים והמוכרים ביותר של וינה, היא המשך ישיר למקהלות הכנסייה של ימי הביניים, קיימת בצורתה הנוכחית משנות ה-20. המקהלה, שביתה הוא אחד המבנים הראשיים בפארק, היא גם בית ספר למוזיקה, ורבים מבוגריה הפכו למוזיקאים מכובדים ומוכרים במדינה. המקהלה מופיעה בכל רחבי המדינה, ואף יוצאת לסיורים בחו"ל וזאת החל משנת 1926, וכדאי לבדוק באתר שלה מתי היא מופיעה בעיר הבירה. המקהלה מופיעה במיסת יום ראשון המתקיימת בקפלת הקיסר.

כתובת
Augartenpalais
טלפון
+(43)-1-2163942
פקס
+(43)-1-2163953
דוא"ל
hmk@aon.at

אמנות רחוב

הבית של הונדרטוואסר – Hundertwasserhaus

בית-רחוב יוצא דופן שתכנן האמן הרב תחומי פרידנריך הונדרטוואסר (Friedensreich Hundertwasser). הקומפלקס המיוחד ויוצא הדופן הזה נבנה ב-1984, ומייצג תפיסה של בנייה בחומרים טבעיים ושילוב עם הטבע וכן, ואולי בעיקר, את תפיסתו החברתית והפילוסופית. הונדרטוואסר נולד בווינה למשפחה יהודית ב-1928. אביו נפטר בהיותו תינוק. הוא גדל עם אמו, שרוב בני משפחתה נספו בשואה. בחייו הבוגרים בחר לחיות בניו זילנד, ונפטר בשנת 2000. ביקור ברחוב הוא אתר חובה, בעיקר לחובבי אמנות ואדריכלות.

כתובת
ברובע השלישי, בפינת הרחובות Kegelgasse ו-Lowengasse.
דוא"ל
Info@Hundertwasserhaus.at

יהדות ודת

כיכר היהודים – Judenplatz

כיכרנכתב על ידי תמירה צדקיהו-חסון
תחום המושב ביודנגאסה, או כיכר היהודים כפי שהיא מכונה, היה מקום מושבם של היהודים בעיר החל מהמאה ה-12. בתחילה היה תחום המושב פתוח והמגורים בו היו מרצון. בהמשך הפך המקום לגטו, בו היו היהודים מחויבים לגור. ברובע היהודי היו שערים, ובשיאו פעלה כאן קהילה תוססת בעלת חיי קהילה מפותחים ומאורגנים. בניינים רבים ובניהם בתי כנסת, בית מרחץ, בית חולים, בית עלמין ובתי המגורים, בחלקם לא קיימים עוד ובחלקם משמשים כבתי מגורים. כיום נמצא ביודנגאסה המוזיאון היהודי והמצבה לזכר יהודי וינה שנספו בשואה. בלב הכיכר פסלו של האינטלקטואל והסופר הגרמני אפרים לסינג, מחבר "נתן החכם", שנוצר על ידי הפסל זיגפריד שרו (Charoux).

הספריה האנונימית
האנדרטה הבולטת בכיכר היא מצבת "הספריה האנונימית", פסלה של רייצ'ל ווייטריד (Rachel Whiteread) האנגליה שהוקם בשנת 2000, לאחר עיכובים לא מעטים והתנגדויות רבות. האנדרטה, בטון יצוק בנוי כמבנה ובו ספרים המונחים כשכריכתם מופנית כלפי פנים והדפים כלפי חוץ – ספרים שלא ניתן לזהותם ולא להוציאם. השער נעול אף הוא, וללא ידיות. המצבה מספרת את הסיפור, ללא מילים. בבסיס המצבה רשימת המקומות אליהם נשלחו יהודי וינה, ומשם לא חזרו. האנדרטה נבנתה ביוזמתו של שמעון ויזנטל, והיא הגלעד הראשון ובינתיים היחיד בעיר, שהוקם לזכר שואת היהודים. חשוב לציין שהפסל בככר אלברטינה, שבו מוצגת דמות של יהודי הכורע על גחונו ומנקה במברשת את הרחוב לא מזכיר את היהודים, אלא הוא חלק מאנדרטה לזכר קורבנות הפשיזם.

כתובת
Judenplatz
U1, U3: Stephansplatz

מוזיאון יודנפלאץ – Museum Judenplatz

החלק המרכזי במוזיאון הינו החדר המציג את שרידי בית הכנסת "אור זרוע", שנשרף במאה ה-15. השרידים התגלו בעת ההכנות לבניית האנדרטה לזכר השואה. המוזיאון נמצא בבניין שהוחרם בין השנים 1938 – 1945, ושימש את תנועת הנוער ההיטלראית. לבד משרידי בית הכנסת העתיק, המוזיאון מציג את חיי היהודים והקהילה מימי הביניים ועד סופה הטראגי ב-1938.

שעות פתיחה
ימים ב' – ה', א' 10:00 – 18:00. יום ו' 10:00 – 14:00.
מחירי כניסה
6.50 יורו.
כתובת
Judenplatz 8
טלפון
+(43)-1-535 04 31
פקס
+(43)-1-535 04 24

מסעדות מומלצות בוינה

פיגלמולר – Figlmuller

מסעדת השניצלים המפורסמת ביותר בוינה, נוסדה ב-1905, והיא מסעדה קטנה ואותנטית. מנות השניצל ענקיות, והשניצל דק מאוד, מגיע בצורת עוף או חזיר. מנת שניצל הבית עולה כ-12 יורו, מומלץ מאד להגיע לארוחת צהרים, למי שנמצא ברחבת כיכר סטפן.

כתובת
נמצאת סמוך לקתדרלת סטפן הקדוש.

דמל – Demel

קונדיטוריה שהחלה לפעול בשנת 1887. יש בה כ-65 סוגי עוגות ומאפים.

שעות פתיחה
10:00 – 19:00.
כתובת
Kohlmarkt 14
טלפון
+(43)-1-5335516
פקס
+(43)-1-5335517
דוא"ל
wien@demel.at

מסעדת הבית השוויצרי – Schweizerhaus

מסעדה מפורסמת וגינת בירה גדולה ומרווחת בפארק פראטר, המהווה את רוב שטח ליאופולדסטאט. המסעדה ידועה במנות הבשר הגדולות והטעימות שלה, ובסוגי הבירה הרבים שהיא מגישה, במיטב המסורת האירופאית. לפי טענת הבעלים, זהו המקום בו הומצא הצ'יפס, ב-1920, אך מקומות רבים טוענים לכתר ממציאי הצ'יפס, ולא צריך תמיד להאמין לכולם.

שעות פתיחה
11:00 – 23:00 בעונת הקיץ, מרץ-אוקטובר.
כתובת
Karl Kolarik's Schweizerhaus Ges.m.b.H.
Prater 116, A-1020 Vienna
טלפון
+(43)-1-7280152 13
פקס
+(43)-1-7280152 29
דוא"ל
info@schweizerhaus.at

מסעדת רוזנברגר – Rosenberger-Markt-Restaurant

מסעדהנכתב על ידי תמירה צדקיהו-חסון
שייכת לרשת מסעדות לשרות עצמי ובתי מלון ברחבי אוסטריה. המסעדות נמצאות בעיקר בכבישים הראשיים לאורך ולרוחב המדינה. המסעדה בלב וינה עצומת ממדים ומרובת מאכלים מסורתיים. בשל השפע הרב, מומלץ ביותר לעשות סיבוב לפני שממלאים צלחות. האוכל מצוין, מהיר וזול יותר מאשר במסעדות אחרות.

כתובת
Maysedergasse 2
טלפון
+(43)-1-512 34

קונדיטוריה זאכר – Sacher

בית מלון וקונדיטוריה, שהתפרסמה בזכות "עוגת זאכר" המפורסמת. מאז הקמתו היו בית המלון והקונדיטוריה מרכז חברתי תרבותי ופוליטי. במלון נערך קונגרס וינה, בו הוחלט על הגבולות של אירופה לאחר מלחמות נפוליאון. בית המלון הסמוך לבית האופרה הוא בעל חמישה כוכבים והאורחים החשובים שלו מוזכרים תדיר בטורי הרכילות.
עוגת זאכר היא לא רק עוגה. עוגת שוקולד זו נושאת בכל פיסה שלה גם היסטוריה מופלאה, גם זכתה להיכנס לספר השיאים של גינס, כשנאפתה בשנת 1998 העוגה הגדולה ביותר, וגם להיות "סימן רשום", כך שאין להשתמש בשמה "עוגת זאכר המקורית". עד היום נאפות העוגות בעבודת יד. בין 500 – 3,000 עוגות נשלחות בקופסאות עץ מיוחדות לכל העולם. בית המלון ובו הקונדיטוריה ובית הקפה "זאכר" נפתח בוינה ב-1876, אך העוגה המפורסמת הקדימה אותו.
בשנת 1832 הזמינה הנסיכה פאולינה, אשתו של קנצלר האימפריה האוסטרית מטרניך, אורחים רבים וחשובים לארמון המשפחתי. לגודל הזוועה, בדיוק נפל האופה הקבוע למשכב, ועל כן שלח את השוליה פראנץ זאכר בן ה-14 למלא את מקומו. המארחת הידועה, או שמא היה זה הקנצלר עצמו, ביקשו מהנער להכין מנה אחרונה חדשה שתהיה לשיחת היום. המנה האחרונה לא רק שהפכה לשיחת היום, היא הפכה לאגדה ושגורה על פיו של כל וינאי וכל תייר המגיע לעיר מזה כ-140 שנה. את בית המלון פתח בנו של זאכר, אדוארד.

כתובת
4 Philharmonikerstrasse
דוא"ל
wien@sacher.com

קפה ריטר – Ritter

בית קפה עתיק בן כמאה שנה ברחוב מריה-הילפר (רחוב הקניות). מעוצב כאילו הזמן עמד בו מלכת – כסאות עץ ישנים, נברשות עתיקות וכורסאות גדולות. מומלץ בחום לקחת את עוגת השטרודל ועוגת הזאכר עם הקצפת.

כתובת
Mariahilfer 73

זנוני את זנוני – Zanoni & Zanoni
זוהי חנות הגלידה הכי טובה באירופה. אין לה מתחרים. שווה כל סנט.

שעות פתיחה
07:00 – 24:00
כתובת
Lugeck 7, A-1010
מצדה השמאלי של הקתדרלה.
טלפון
+(43)-1-512 79 79
פקס
+(43)-1-512 79 79 76
דוא"ל
office@zanoni.co.at

מחוץ לוינה?

יערות וטבע בסביבת וינה

יערות וינה – Wienerwald

וינה מוקפת ביערות, שבעבר היו אזורי הציד החביבים על משפחת המלוכה. במשך הזמן נבנו כפרים ונטעו כרמים, ולבד מהאווירה הפסטורלית של היערות, יש בהם הרבה כפרים המצטיינים בבתי יין. בדרך מומלץ להתעכב בחמישה אתרים: מיירלינג, בית הקיץ המלכותי, כנסיית הצלב הקדוש, מכרות הגבס באגם גורטה והעיר באדן. יערות וינה הם גם מקום ראוי לבילוי ערב ושתיית יין ההילולים המפורסם באחד מעשרות כפרי הכרמים.

יין הילולים
וינה ידועה בכרמיה עוד מימי הקיסרות הרומית. ביערות המקיפים את העיר עשרות כפרים ציוריים בהם התושבים מייצרים את היין בעצמם מאות בשנים. בעיירות יש על פי רוב רחוב או שניים, ובהם כנסיה ובתי המשפחה, שהפכו עם השנים לבתי יין, בהם ישבו המלחינים הידועים ובטוב ליבם ביין כתבו את מיטב היצירות. יין ההילולים, ההוירינגר (Heuriger), הוא סיפור בפני עצמו. היין הצעיר מוגש מעט לאחר הבציר בבית משפחת הכורמים.
יום מרטין הקדוש ב-11 לנובמבר הוא גם יום החג של יין ההילולים, אז פושטים הוינאים על הכפרים: יין טוב, אוכל טוב ומוזיקה מקומית מפילים את המחסומים בין המבקרים הפוצחים יחד בשירה. בין הכפרים, הידוע ביותר והתיירותי ביותר הוא הכפר גרינציג. מי שמבקש להתרחק מעט, מומלץ לבחור בעיירה Gumpoldskirchen ליד באדן, שהיתה שם דבר בימי הביניים בזכות יינותיה ושמרה על צביונה: הסמטאות מרוצפות אבנים החצרות מוצלות בגפנים משתרגות ובבתי היין הרבה מוצגים מהעבר המשפחתי.

מקומות ביערות וינה

אגם גרוטה – Seegrotte

מכרה גבס שהיה פעיל מ-1848 עד 1912. השימוש בגבס היה לצורך השבחת אדמה חקלאית. ב-1912, בעקבות פיצוץ, חדרו מים מיובלים תת קרקעיים, ונוצר האגם התת קרקעי הגדול ביותר באירופה. כאשר יש כאן שני אגמים, זה מעל זה. המים באגם מגיעים משבעה יובלים ללא מוצא, לכן שואבים בכל לילה את המים. הסירות באגם מופעלות במנוע חשמלי כדי למנוע זיהום ולשמור על השקט.
ב-1932 נפתח המקום לתיירות, אך ב-1944 החליטו הגרמנים לנצל את המקום המוגן והמוסתר כדי לבנות חלקים למטוס הסילון Hienkel. הם העבידו 2,000 פועלי כפייה, ביניהם רבים ממחנות ריכוז. המקום הופצץ על ידי בנות הברית ללא הצלחה. הגרמנים פוצצו את המפעל ב-1945.

כנסיית הצלב הקדוש – Heiligenkreuz

אחד המנזרים העתיקים באוסטריה נבנה במאה ה-12. במעט מנזרים באירופה משמרים את הפולחן באופן רצוף, עד עצם היום הזה משמש המנזר למטרות שיועדו לו, וכן כמקום עליה לרגל. במאות 17 – 18 המקום שופץ. הוא מיוחד גם בכך ששימר את התפתחות סגנונות הבניה שלו, רומנסקי, גותי ובארוק. נזיריו הראשונים היו סגפנים שעבדו עבודות פרך ולא דיברו. רובם מתו בגיל צעיר. היום חיים כאן כ-50 נזירים, סדר יומם מתחלק בין עבודה ותפילה. המקום הוכר בשנת 1994 כאתר מורשת עולמי של אונסק"ו.

טלפון
+(43)-1-2258

מיירלינג – Mayerling

בית הצייד של משפחת הבסבורג הפך למוקד משיכה בשל הטרגדיה שארעה בו, שבשנת 1889 התאבדו כאן יורש העצר רודולף בן ה-30, בנם של פרנץ יוזף ואשתו אליזבט סיסי רודולף, ואהובתו מריה וצ'רה. רודולף היה נשוי לנסיכה בלגית, והתאהב נואשות בצעירה מריה וצ'רה. ברור שגירושין במשפחת המלוכה לא באה בחשבון, ובבוקר נמצאו הגופות.
גופתה של הצעירה בת ה-17 נלקחה על ידי עוזרי הקיסר בכרכרה כאילו היא חיה, והיא נקברה באישון לילה. לאחר מותם רצה פרנץ יוזף להרוס את המקום, אליזבת סיסי אשתו רצתה להקים מנזר, ולכן הרסו רק את חדר השינה.

קניות ושופינג

סטפל – Steffl
מרכז קניות חדשני, כאן ישנם כל השמות הנוצצים באופנת הביגוד, קוסמטיקה, וכמובן, השוקולדים הידועים של אוסטריה. בקומה האחרונה נמצאות המסעדות.

שעות פתיחה
ימים ב' – ו' 09:30 – 19:00, שבת 09:30 – 18:00.
כתובת
Karntner Strasse 19
למגיעים ברכבת התחתית, צריך לנסוע בקווים U1, U3 ולרדת בתחנת Stephans.
טלפון
+(43)-1-5231756

מריה-הילפר – Mariahilfer strasse

הרחוב בו האוסטרים קונים, שדרת הקניות המרכזית של וינה. ברחוב ניתן למצוא אכסניות, בתי קפה, חנויות בגדים, מוצרי חשמל (בעיקר פיליפס וסימנס, שהם המותגים הזולים כאן), חנויות נעליים, חנויות צעצועים, H&M ,C&A, חנויות כובעים, מזון מהיר ועוד ועוד. שדרת קניות ארוכה שהיא חווית קניות, אפשר להעביר שם לפחות חצי יום בקניות.

נאשמרקט – Naschmarkt

השוק הפופולרי של וינה, הוקם כבר במאה ה-16, כאשר בקבוקי החלב הובאו וחולקו מכאן, ושם השוק נגזר מכך. במשך השנים נוספו עוד ועוד סחורות שהגיעו דרך הדנובה, ונמכרו בשוק, וכך הפך למקום הפופולרי שהוא כיום. במקום יש גם מסעדות רבות המגישות מגוון רחב של סוגי אוכל, ובשבתות מגיע שוק פשפשים נייד עם מזכרות ופיצ'עפקס מקוריים. מקום מצוין ואפילו חובה לביקור או לשם עשיית קניות בחנויות סיניות והודיות, אכילה של דגים וקבבים, ירקות טריים, דבש, גבינות, יין, פרחים, ושתייה של מיץ טרי. לא מומלץ לבוא ביום שבת בגלל שהשוק עמוס ביותר.

שעות פתיחה
ימים ב' – שבת 06:00 – 17:00.
כתובת
לאורך הטיילת של נהר ה-Wien
4 Linke und Rechte Wienzeile
ברכבת התחתית צריך לנסוע בקווים U1, U2, U4 ולרדת בתחנה קארלפלאץ.

רוצה לחזור למשהו ספציפי?

אהבת? נא לשתף!

רוצה את המדריך למטייל הישראלי בוינה?

יש לנו מדריך חינמי בדיוק בשבילך!

ארמון שנברון