חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

ארמון שונברון – Schloss Schonbrunn

הארמון הכי יפה באירופה נמצא בוינה ואסור לכם לפספס אותו!

ארמון שונברון – Schloss Schonbrunn בארמון 1,441 חדרים. כאן גידלה מריה תרזה את 16 ילדיה, כאן גר נפוליאון כשכבש את וינה ב-1805, וכאן חי בנו היחיד בתנאי "כלוב זהב" עד מותו בגיל 21. פרנץ יוזף נולד גדל וחי פה, וכאן גם תמו חייה של השושלת ההבסבורגית. במלחמת העולם השניה הופצץ הארמון ונפגע קשה, אך שוקם מיד לאחר המלחמה. בצמוד לארמון יש מבנים שנועדו בעבר לאנשי הצוות, והיום משמשים כמגורים לקשישים יוצאי צבא.
הארמון צבוע בצהוב. מסופר שעל העושים במלאכה היה לצבוע שוב ושוב עד שהגיעו לגוון המיוחד שתאם את גחמותיה של הקיסרית. צהוב זה נקרא עד היום "צהוב שונברון" או "צהוב וינה", והוא התפשט בכל רחבי האימפריה כשריפה בשדה קוצים, כל בר דעת ובר כסף מיהר לצבוע את ביתו, ארמונו או אחוזתו בצבע הזה. למרות שחיו כאן מלכים נוספים מבית הבסבורג, הרי שהדמויות המזוהות ביותר עם הארמון הם הקיסרים מריה תרזה ופרנץ יוזף.

היסטוריה
בשנת 1569 רכש הקיסר מקסימיליאן השני את האזור בו היתה טירה שנהרסה על ידי התורכים בשנת 1529. בתחילה היה כאן בית צייד של בית הבסבורג, שננטש ושוב נהרס בתקופת המלחמה עם התורכים ב-1683. הארמון תוכנן ב-1695 ונועד להיות היפה ביותר באירופה, ב-1743 לקחה מריה תרזה את הפרוייקט, וניצחה על מלאכת הבניה, ואכן, עד מהרה הוא הפך לאחד הארמונות המפוארים באירופה, ונראה שגם התוסס מבינהם.

מריה תרזה
"אם הארץ", מריה תרזה, נולדה ב-1717. לאביה לא היו בנים, לכן חוקק חוק שגם הבת יכולה לרשת את "נחלות אביה". המינוח הוא בעייתי: הבת יכולה להיות ליורשת הנחלות, אך לא יורשת התואר – זה כבר לא היה מתקבל. כשאביה מת ירשה מריה תרזה בת ה-23 את "נחלות אביה", דהיינו, אוסטריה, הונגריה ובוהמיה. בעלה הוכרז כקיסר, אך היא זו ששלטה (יתכן ושימש עקר הבית ל-16 הילדים שגידלו בארמון).
עלייתה לא היתה שקטה. היו נסיכויות שלא הסכימו עם הרעיון ופרצה מלחמת ירושה, בה היא אמנם הפסידה את שלזיה, אבל הפכה את הממלכה ממערכת בריתות לממלכה אבסולוטית. היא חוקקה חוקים לטובת בני עמה: ביטול חוקי כפיה ועבודות כפיה, מערכת מיסים מסודרת, והניחה יסודות לבית ספר עממי. למרות שהיתה מאד דתייה, האינטרסים של המדינה קדמו לאלה של הדת.

גני הארמון
הגנים נחשבים ליצירת אמנות בסגנון הבארוק. גם למי שאינו מתכוון לבקר בארמון, מומלץ להקדיש זמן לטיול בגנים. הגנים, מעל קילומטר מרובע שטחם, טומנים בחובם צמחיה מגוונת ומטופחת, מזרקות ובריכות, מבוך, גן בוטני, חממה וגן חיות, הנחשב לגן החיות הוותיק ביותר בעיר, ובין הוותיקים בעולם.

מלון גני שונברון
המלון נמצא בסמוך לארמון, וחוגג השנה (2007) מאה שנים להיווסדו. תוך כדי בניית המלון המפואר נקלע הקבלן לקשיים. הקיסר פרנץ יוזף החליט לשלם מכיסו כדי לאפשר את סיום הבנייה, אבל היו לו שני תנאים: שהוא יקבע לגבי התכנון הסופי. ושהמלון יעמוד לרשותו לארח את אורחיו בכל עת שיידרש. זה היה יותר ממה שאפשר לצפות, המלון כונה "בית ההארחה של הקיסר", והפך למקום הלוהט לכל עשירי העיר. אפילו להגיע לכאן כאורח לארוחה היה נחשב לכבוד. מרשימת האורחים אפשר ללמוד שהיו כאן כל המי ומי, עשירי העולם ומפורסמיה. המלון עבר שיפוץ יסודי בשנת 2000.

כתובת
Schonbrunner Schlosstasse
טלפון
+(43)-1-81113239
פקס
+(43)-1-81113333
דוא"ל
schauraeume@schoenbrunn.at

תוכן עניינים

אהבת? נא לשתף!

רוצים לקבל את המדריך למטייל הישראל בוינה?

לחצו על הכפתור וקבלו את המדריך בחינם!