חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

סיור מוינה למחנה הריכוז מאוטהאוזן

Mauthausen Concentration Camp Memorial

סיור מוינה למחנה הריכוז מאוטהאוזן (Mauthausen Concentration Camp)

מחנה הריכוז מאוטהאוזן, שכיום הפך ל-'אנדרטת מאוטהאוזן' (Mauthausen Memorial), עומד כתזכורת לזוועות שבוצעו במלחמת העולם השנייה. האנדרטה נבנתה בדיוק במקום בו שכן מחנה הריכוז האכזרי, שהיה אחד ממחנות העבודה הגדולים שבנה המשטר הנאצי.

מחנה הריכוז פעל בין השנים 1938 ל-1945, במהלכן נכלאו בו מעל ל-190,000 איש, ביניהם גם יהודים, שהובאו אליו מכל רחבי אירופה. אסירי המחנה חיו בתנאים אכזריים וסבלו מעבודות כפייה, בעיקר במחצבת הגרניט הסמוכה. 90,000 איש איבדו את חייהם במחנה עקב הרעב הכבד, המגפות שהתפשטו בו וההוצאות להורג שערכו החיילים הנאצים.

בין האסירים היו אסירים פוליטיים, פושעים, מתנגדים למשטר ועוד רבים שהוגדרו על ידי הנאצים כנחותים מבחינה גזעית או חברתית. בין אסירי המחנה היו יהודים רבים, אך המחנה לא הוגדר כמחנה ריכוז ליהודים כמו אושוויץ- בירקנאו או טרבלינקה. 

בשנת 1945 שוחרר המחנה על ידי צבא ארצות הברית, והוא שימש כמחנה עקורים עד שנת 1947. בשנת 1949 הוכרז האתר כאנדרטה לאומית על ידי ממשלת אוסטריה, ובשנות ה-50 נפתח מחדש כאנדרטה וכמוזיאון. 

אנדרטת מאוטהאוזן משמשת לא רק כאתר הנצחה לקורבנות מלחמת העולם השנייה, אלא גם כמרכז חינוכי שמתעסק בהשפעות ההרסניות של תקופת השואה. ביקור במתחם האנדרטה ייקח אתכם לגלות שרידים ממחנה הריכוז המקורי כמו צריפי אסירים, תאי גזים ומשרפות. במרפאה לשעבר של המחנה שוכן כיום מוזיאון מרתק שמציג תצלומים, מסמכים וחפצים אישיים של הקורבנות.

אנדרטת ההנצחה מקבלת מדי שנה מעל ל-200,000 מבקרים שמגיעים לחקור את אחד מאתרי המוות של התקופה האפלה בהיסטוריה האנושית. האנדרטה מדגישה את החשיבות של עמידה כנגד שנאה ודיכוי והיא עומדת כזכר לאותם אנשים שסבלו והתייסרו בין כותלי מחנה הריכוז.

סיור מהעיר וינה למחנה הריכוז מאוטהאוזן

מהעיר וינה יוצאים מספר סיורים מודרכים למחנה הריכוז, חלקם סיורים בקבוצות וחלקם סיורים פרטיים. היעד נמצא כשעתיים נסיעה מהעיר וינה.

היציאה לסיור מתרחשת בשעות הבוקר, אז תתחילו בנסיעה אל עבר הכפר הקטן מאוטהאוזן, שיופיו השלו והפסטורלי לא תואם לזוועות ההיסטוריות שהתרחשו בו. האנדרטה עצמה ניצבת ממש בתוך שטח מחנה הריכוז. 

כשתגיעו לאנדרטה העצומה תמצאו מספר מונומנטים ונקודות בהן תעצרו, ביניהם 'מדרגות המוות' בהן נאלצו אסירים לשאת אבנים כבדות לאורכן של 186 מדרגות, הבניין הראשי של האנדרטה שהיה בעבר בית החולים של המחנה וכיום שוכן בו מוזיאון מרגש, הקרמטוריום, הצריפים וחדרי הזיכרון.

הסיור במחנה הריכוז בדרך כלל מלווה במדריכים דוברי אנגלית, בעוד שחלקם מציעים מדריכי אודיו בשפות שונות, גם בעברית.

המדריכים יספרו לכם אודות מחנה הריכוז ויספקו לכם סקירה כוללת של אירועי מלחמת העולם השנייה, לצד הסברים מעמיקים על האתרים בהם תבקרו בתוך מחנה הריכוז הנורא. 

ביקור באנדרטת מאוטהאוזן הוא חוויה עמוקה וכואבת, כזו שתגרום לכם להרהר אודות התקופה האפלה בהיסטוריה. האתר מספק תזכורת מצמררת לזוועות השואה, לצד חוסנה של רוח האדם וסיפורם של אלו שהצליחו לשרוד את הזוועות. 

מידע חשוב:

מיקום: אנדרטת מאוטהאוזן ממוקמת באוסטריה, בעיירה הקטנה מאוטהאוזן, ליד העיר לינץ. העיירה נמצאת באזור אוסטריה עילית, כ-20 ק"מ מזרחית ללינץ וכ-160 ק"מ מערבית לווינה. האנדרטה ניצבת באתר של מחנה הריכוז מאוטהאוזן לשעבר, אחד ממחנות הריכוז הגדולים והאכזריים ביותר במלחמת העולם השנייה.

סיורים מודרכים: מספר חברות מציעות סיורים מודרכים למחנה הריכוז מהעיר וינה. הסיורים כוללים תחבורה, מדריך צמוד וחלקם כוללים גם ארוחת צהרים. חלק מהסיורים עוצרים באתרים נוספים באזור כמו בעיר לינץ או בעמק הדנובה. 

בשל אופיו הקשה, הסיור לא מתאים לילדים מתחת לגיל 16.

חלק מחברות הסיור מציעות מדריכי אודיו שזמינים גם בעברית. 

רוצה לחזור למשהו ספציפי?

אהבת? נא לשתף!

רוצה את המדריך למטייל הישראלי בוינה?

יש לנו מדריך חינמי בדיוק בשבילך!

ארמון שנברון