כיכר היהודים – מסע סביב הרובע היהודי בוינה

כיכר היהודים בוינה

כיכר היהודים בוינה - כל מה שצריך לדעת?

כיכר היהודים בוינה יודנפלאץ (Judenplatz), הוא אחד המקומות ההיסטוריים והמתויירים ביותר בוינה. בכיכר זאת חיה קהילה זאת והייתה פעילה עד מאוד עד לפוגרום.
כיכר היהודים כיכר היהודים בוינה יודנפלאץ, היתה מקום מושבם של היהודים במאה ה12-15, לאחר מכן הפך המקום לגטו.

כיכר היהודים בוינה יודנפלאץ- שרידים היסטוריים

כיכר היהודים בוינה יודנפלאץ (Judenplatz), היא כיכר ברובע אינרה שטאדט. כיכר זאת היתה מרכז הקהילה היהודית של וינה בימי הביניים ושיקפה את הקהילה היהודית בעיר לאורך דורות רבים. בכיכר היו בית כנסת עתיק, מוזיאון, אנדרטה לזכר נרצחי יהודי אוסטריה, ספריה ועוד. יהודי וינה התיישבו בוינה בשנת 1150 תחת שלטון באבנברג, בכיכר היהודים היודנפלאץ עד לפוגרום שפקד אותם בשנת 1421. באזור היו כ-800 יהודים שהיו בחיי היום יום סוחרים, בנקאים והיו מלומדים. במקום היה בית חולים יהודי, בית כנסת, בית מרחץ, מוסדות לימוד ואף בית רב הקהילה עצמו. בשנת 1420, החלו פרעות ביהודי אוסטריה שבסופם גורשו מהממלכה. כל רכושם נלקח וביתיהם נמכרו, החל מתקופה זאת היונדפלאץ שהיווה מקום מושבם של היהודים בוינה הפסיק להיות מקום מושבם של היהודים ולאחר שהם חזרו לעירם הם עברו לגטו בלאופולדשטאט.

בית הכנסת הראשון- השרידים האחרונים מאותה תקופה

בית הכנסת הראשון הוא השריד העיקרי מתקופת הביניים בכיכר היהודים בוינה יודנפלאץ. השריד היחיד שנותר ממנו לאורך השנים הוא תקרת בית הכנסת ורצפת בית הכנסת. כמו כן, במהלך השנים נמצאו שרידי בית הכנסת במהלך החפירות והם השריד העיקרי שנותר מפרעות של תקופת הביניים. בית כנסת זה היה אחד מבתי הכנסת הגדולים ביותר בוינה והוא שימש יהודים רבים בתקופת הביניים.

המוזיאון היהודי בכיכר היהודים בוינה – המקום שאתם חייבים לבקר בו

מוזיאון כיכר היהודים בוינה הוא עוד אתר היסטורי בכיכר היהודים בוינה יודנפלאץ. מדובר על מוזיאון עתיק והיסטורי מתקופת הביניים שכולל אחד מתוך שני מבנים המרכיבים את המוזיאון. במוזיאון היהודי ניתן למצוא פסלים ואנדרטאות לזכר היהודים בוינה שנפלו בשואה. כמו כן, במקום עצמו בקומה השנייה ישנו בית כנסת מזרחי אשר משמש את הקהילה היהודית של וינה. כמו כן, ניתן לראות מיצגים תלת מימדיים על חיי הקהילה וחפצים קדושים היסטוריים וכמובן תערוכות שונות המתחלפות בהתאם לנושאים יהודיים שונים.

המוזיאון שופץ ונפת מחדש החל מסוף שנת 2011 וניתן להגיע אליו לסיורים ולחוות את אורח החיים של אז וכן לשמוע סיפורים היסטוריים ולראות כיצד חיו היהודים בתקופה של פעם ואילו חפצים שימשו אותם במהלך חייהם.

האנדרטה לקורבנות השואה

האנדרטה לקורבנות השואה בוינה נמצאת במרכז כיכר היהודים. מדובר על אנדרטה גדולה מאוד לזכר 65,000 היהודים האוסטרים אשר נספו בשואה. האנדרטה מעוצבת בצורה של ספרייה הפוכה עם מדפים רבים ועמוסי ספרים שלא ניתן לקרוא בהם. על האנדרטה רשומים שמות מחנות ההשמדה אשר השמידו את היהודים בתקופת השואה. במקום פוקדים אלפי מבקרים מדי שנה על מנת להבין את המאורעות הקשים שפקדו את יהודי אוסטריה בתקופת הביניים. אל האנדרטה ניתן להגיע בתחבורה ציבורית ברכבת או ברכב פרטי.

מוזמנים לבדוק מתי יש כרטיסים בהתאם לימי החופשה שלכם בעיר וינה

שאלות נפוצות על הרובע היהודי בעיר וינה

התחבורה הציבורית בוינה היא תחבורה טובה, נגישה וזמינה והיא מגיעה כמעט לכל מקום. לכן אם אתם רוצים להגיע לבקר בכיכרה היהודים בוינה תוכלו להגיע ברכבת לאזור ומשם ללכת 6 דקות ברגל.

שעות הפתיחה של המוזיאון היהודי בוינה הוא בימים ראשון עד חמישי משעה 9:00-18:00 ובימי שישי משעה 9:00-14:00. בשבת ובחגים המוזיאון סגור לקהל.

המוזיאון היהודי פתוח לתלמידים, תיירים וכן לכל מי שרוצה לשמוע על הקהילה היהודית בוינה.

המחיר לכניסה למוזיאון היהודי הוא 7.5 פאונד למבוגר וילד בגיל 5-16 3.5 פאונד (ילדים מתחת לגיל 5 הכניסה היא בחינם) . כרטיס משפחתי יעלה לכם 18 פאונד.

אם אתם יהודים, בהחלט! המוזיאון יעלה בכם תחושות מדהימות של עוצמה וקירבה למורשת היהודית ולמסורת. מדובר בחוויה יוצאת דופן שחובה לעשות בוינה.

אהבת? נא לשתף!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp

עוד דברים שאסור לפספס 👇

רוצים לקבל את המדריך למטייל הישראל בוינה?

לחצו על הכפתור וקבלו את המדריך בחינם!

שינוי גודל גופנים
ניגודיות